Loorits Delfi Ärilehele: läbipaistmatu taastuvenergia turg ja kõikuv elektri hind peletavad tarbijaid eemale

26.02.2024

Kolmapäevasel Eesti Päevalehe energeetika konverentsil selgus, et elektri hind võiks olla 2030. aastaks 50-80 eurot megavatt-tunni kohta, kuid praegune NordPooli elektribörsivolatiilsus on märkimisväärselt kõrgem s.o. – 500 kuni +4000 eurot megavatt tunni kohta.

Kliimaminister Kristen Michal tekitas Eesti Päevalehe energeetikakonverentsi lõpus saalis istujate seas naeurpahvaka, öeldes, et lisaks saatele „Eesti otsib superstaari“ võiks käivitada telekonkurssi „Eesti otsib tarbijat“.

Tarbimise tõstmiseks tuleb Eestil aga enne taastuvenergiat tootmisvõimsused valmis ehitada.

Praegu on tekkimas olukord, kus rohepööret tehakse abirahade toel, kuid seeläbi suureneb tarbijate jaoks võrgutasu arvel olev taastuvenergiatasu osakaal ja kunstnikult ajame oma elektriarve kogusumma suureks — olgugi, et börsihind on madal. Selliselt ei saavuta me läbipaistvat keskkonda rohepöörde elluviimiseks, mis omakorda takistab uute tarbijate tulekut.

Tänane hind NordPooli elektribörsil kõigub vahemikus -500 eurot MW/h kuni 4000 eurot MW/h. Niivõrd volatiilsete hindade puhul ei suuda me saavutada taastuvenergia tootmisvõimsutega seda eesmärki, mis rohepöörde elluviimiseks meie energiamiksis on ette nähtud. Tuleks teha siseriiklik turukorrektuur, et kõik projektid, mis mahuvad hinnavahemikku 50-80 eurot megavatt-tunni kohta, saaksid turule tulla. See tagab tarbijatele stabiilse hinnaga roheenergia ning taastuvenergia tootjatele investeerimiskindluse. Mina olen valmis sõlmima riigiga investeerimislepingu, et tagada suurtarbijatele oma projektidega hinnakindlus. Jätkuvalt on oluline on küsimus, milline on tarbija ootus elektri hinnale tulevikus. Tegemist peaks olema ühiskondliku kokkuleppega, mille täitmiseks peaks olema turuosalisele riigi poolt tagatud piisav paindlikus ja läbipaistvust.

Viimased
Uudis23.05.2024

Kaamose ja Combiwood grupi ühisettevõte KC Energy rajab EBRD finantseeringu toel Eesti ühe võimsaima päikesepargi.

Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupank (EBRD) finantseerib Eesti seni ühte suurimat päikeseparki 22 miljoni euroga, kaasatud laenukapitali ja omafinantseeringu toel rajab …

Uudis23.05.2024

Mihkel Loorits Äripäeva raadiole: roheenergiat on Eestis juba rohkem, kui tarbida jõuame

Praegu on Eestis päikeseenergia tootmist juba rohkem kui 600 megavati jagu ning kui lisada siia tuuleenergia, siis enamikul tundidel läheb …

Uudis20.03.2024

Paldiskisse kerkib viis miljonit eurot maksev päikesepark, mis katab poole linnaelanike aastasest elektrivajadusest

Taastuvenergia arendaja KC Energy rajab Paldiskisse 7,5 MW võimsusega Posti päikesepargi, 5 miljonit eurot maksev päikesepark pannakse tööle mais. KC …

Uudis21.02.2024

KC Enegry tegevjuht Mihkel Loorits: õigeid samme astudes katame Eesti taastuvenergiaga oodatust varem

Hoolimata taastuvenergia kiirest arengust pole Eestis veel piisavalt püsivat tootmist, et suudaksime ise oma tarbimise ära katta. Selleks, et eesmärk …