Eesti ettevõtete eelistatuimad taastuvelektri allikad on päike ja tuul
Uuringufirma Norstat poolt läbi viidud uuringu kohaselt on Eesti ettevõtjate poolt eelistatuim elektrienergia allikas päikeseenergia, mida eelistaks oma ettevõtte vajadusteks kasutada enam kui pool – 52% – vastanutest. Järgneb 41-protsendilise “toetusega” tuul ning 31 protsendiga tuumaenergia.
Uuringu tellinud
juhatuse esimehe Mihkel Looritsa sõnul paluti vastajatel valida enda eelistatuimad elektrienergia allikad selgitamaks, mismoodi ettevõtted käimasolevasse energeetika- ja rohepöörde alasesse debatti suhestuvad.“Asjaolu, et kõige rohkem poolehoidu kogusid just päikese- ja tuuleenergia, näitab, et ettevõtjate jaoks ei ole energeetikaga seonduv võõras ning väärtustatakse just taastuvelektri tarbimist,” rääkis Loorits.
Toetus taastuvelektrile oli kõrgeim just suuremate ettevõtete seas. 201-500 töötajaga ettevõtete juhtidest valis päikeseenergia eelistatuimaks 53% ning enam kui 500 töötajaga ettevõtetest 59%.
“Koos suurusega kasvab ka ettevõtjate teadlikkus – kui 50-100 töötajaga ettevõtetest vastas suisa 28%, et pole valdkonda süvenenud, siis rohkemate töötajatega firmades oli mittesüvenenute osakaal 13-20%,” kirjeldas Mihkel Loorits.
Küsitluses uuriti ka ettevõtete juhtidelt, millised on nende tuleviku eelistatuimad energiaallikad ning ka siin olid esirinnas päike ja tuul vastavalt 55 ja 43 protsendiga. Kolmandik (34%) valis eelistuseks taastuvenergia sõltumata allikast ning 31% omakorda tuumaenergia.
Kõige suurem toetus taastuvenergiale on põllumajanduse, kalanduse ja metsanduse sektoris. “Tuleviku eelistatuima energiaallikana nimetas selles sektoris päikest 88% ning võrdselt 50% valisid tuuleenergia ning taastuvenergia allikast sõltumata. Ka hulgi- ja jaekaubanduses oli päikeseenergia eelistus kõrge – 71%,” rääkis Loorits. ” Tõenäoliselt on siin põhjuseks valdkonna ettevõtete juhtide aastate jooksul kasvanud teadlikkus ning mitmetel juhtudel ka isiklik kogemus oma tootmisvõimekuse rajamisega näiteks kasutuseta maale või hoonete-ladude katustele.”
Looritsa sõnul nähtub ettevõtete juhtivtöötajate vastustest, et möödunud energiakriis on pannud paljud juhid vaatama detailsemalt oma energiakasutusele ning energiaallikate valik on muutunud üha aktuaalsemaks.”Sõltuvalt kas isiklikust kokkupuutest või avaliku debati jälgimisest on taastuvatest allikatest toodetud elekter ettevõtjatele üha enam aktuaalseks teemaks,” märkis
juht. “Süstib positiivsust, et ettevõtete juhid ja omanikud tunnetavad, et taastuvatest allikatest pärinev elektrienergia on jõudnud ärisektoris reaalselt strateegiate koostamise osaks.”